1. Svenska
  2. English
  3. العربية

RFSL hotade med blodig docka

Föreningen RFSL i Kristianstad har utsatts för ett hot, med homofobiska motiv. Någon har satt en blodig docka med en kniv i sig på trappan till föreningens lokal. ”Det är otäckt”, säger Louise Arvidsson, ordförande för RFSL.
Kristianstad • Publicerad 11 december 2019
RFSL:s ordförande Louise Arvidsson
RFSL:s ordförande Louise ArvidssonFoto: Lasse Ottosson

RFSL (riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners, queeras och intersexpersoners rättigheter) har varannan helg pub för sina medlemmar. Puben är i lokalen på Norra Kanalgatan i Kristianstad.

På lördagen ställdes puben in på grund av ett hot. Någon hade satt en docka i mänsklig storlek på trappan. Dockan var insvept i en prideflagga, täckt av låtsasblod och hade en kniv stucken i bröstet. På dockan satt också en lapp med ett homofobiskt budskap.

– Det var otäckt, man blir rädd, säger Louise Arvidsson, ordförande i RFSL Kristianstad.

RFSL är en ideell förening.  Föreningens målsättning är att samma rättigheter, möjligheter och skyldigheter ska gälla för hbtqi-personer som för alla andra i samhället.
RFSL är en ideell förening. Föreningens målsättning är att samma rättigheter, möjligheter och skyldigheter ska gälla för hbtqi-personer som för alla andra i samhället.Foto: Lasse Ottosson

RFSL valde att ställa in pubkvällen, av säkerhetsskäl.

– Det kändes otryggt. Vi visste inte om de som gjort det var kvar i närheten, säger Louise Arvidsson.

2006 attackerade nazister en RFSL-fest i Kristianstad. Sedan dess har föreningen fått vara i fred.

Polisen har upprättat en anmälan om olaga hot. De har också tagit dockan i beslag.

2006 attackerade nazister en RFSL-fest i Kristianstad. Sedan dess har föreningen fått vara i fred.
2006 attackerade nazister en RFSL-fest i Kristianstad. Sedan dess har föreningen fått vara i fred.Foto: Lasse Ottosson
Martin SöderbergSkicka e-post
Så här jobbar Mosaik Kristianstadsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.